Obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky

Lenka Valentová, sídlo: Brusnicová 25, 900 25 Chorvátsky Grob, nie som platca DPH

IČO:51636701

Cenník:

Aktuálny cenník je k dispozícií na webe www.fotolienka.sk/cennik

Splatnosť:

Po obdržaní výberu fotografií od klienta, fotograf vystaví faktúru so splatnosťou 7 dní. Platba sa uskutočňuje na účet špecifikovaný vo faktúre, ktorú klient obdrží mailom.

Výber fotografií klientom:

Galéria pre výber fotiek klienta je spracovaná fotografom obvykle do 1 týždňa po fotení. Klient obdží správu o vytvorení galérie výhradne cez email zadaný pri objednávke. Na objednávanie konkrétnych záberov slúži objednávkový systém - www.nahledovky.cz . Klient je povinný vytvoriť objednávku cez tento systém. Odoslanie - Rekapitulace objednávky - je závazná pre obe strany.

Klient si z galérie vyberá zábery určené k postprocesu – teda k úprave. V galérií nie sú zverejnené hotové fotografie, iba zábery, ktoré boli vybrané a čiastočne upravené fotografom pre účel výberu. Je zakázané akokoľvek tieto zábery, či galériu šíriť, sťahovať a podobe – v súlade s Autorským zákonom. Počet náhľadových fotiek nie je pevne stanovený, záleží od priebehu fotenia, ale vždy umožňuje dostatočný výber a možnosti vzhľadom na základný balíček fotenia. Vybrané fotografie klient v čo najkratšom čase označí a odošle fotografovi. V prípade, ak je výber fotiek zaslaný neskôr ako 7 dní po obdržaná emailu s linkom na náhľadovú galériu, fotograf si vyhradzuje právo predĺžiť dobu spracovania zákazky. V prípade, ak zákazník neuskutoční svoj výber do 1 mesiaca po zverejnení galérií, je fotograf oprávnený vybrať počet fotografií v rozsahu základného balíčka podľa svojho uváženia. Informuje o tom klienta a zákazku posunie do spracovania v poradí ako keby výber od klienta prišiel v čase výberu fotografií fotografom. V tomto prípade už nie je možné vybrané a upravené fotografie meniť, v prípade, ak klient zašle výber v priebehu spracovania a produkcie hotových fotografií, bude si musieť fotografie, ktoré neboli upraveného doplatiť v zmysle cenníka.

Formát fotografií

Výsledné fotografie sú dodané v rozsahu zvoleného balíčku a výberu klienta vo formáte .jpg a v pomere strán 2:3, 4:5 prípadne 1:1 v plnom rozlíšení. Fotograf neposkytuje žiadne surové zábery ani RAW súbory a informácie k záberom.

Doba spracovania fotografií

Doba spracovania fotografií je obvykle 4 – 6 týždňov po ZASLANÍ výberu finálnych záberov (nie od termínu fotenia). V čase letných prázdnin (júl, august a v predvianočnom čase november a december je dodacia doba obvykle 6 – 8 týždňov). V predvianočnom čase majú vždy prednosť tématické vianočné fotenia. Dobu spracovania fotografií si fotograf vyhradzuje predĺžiť bez nároku na kompenzáciu (možné výkyvy vo výberoch klientov a časovú nesúlad s pôvodným plánom fotení a úprav).

Prednostné spracovanie fotografií

Zákazku je možné spracovať do 3 pracovných dní, od zaslania výberu za poplatok 50 percent z ceny fotenia. Možnosť zrýchleného spracovania si nemožno nárokovať, záleží od aktuálnej vyťaženosti fotografa.

Tlač a tlačené produkty

Súčasťou balíčka sú aj tlačené fotografie v rozmere 10x15 cm (neplatí pre lifestyle fotenie – kde súčasťou balíčka nie je žiadna tlač). Tlačené sú iba fotogafie vybrané na úpravu. Neupravené fotografie nie je možné tlačiť.

Fotografie sú tlačené u renomovaných a overených dodávateľov. Reklamácia tlačených fotografií je možná iba na základe viditeľnej tlačovej chyby alebo poškodenia printového nosiča (pruhy, škrábance a iné viditeľné vady). Dôvodom na reklamáciu nie je farebné podanie, svetlosť či naopak tmavosť tlače.

V prípade fotoknihy fotograf vytvorí náhľad knihy, ktorý spolu s cenou zašle na schválenie klientovi na mail. V prípade neodsúhlasenia návrhu, fotograf fotoknihu nezadáva do výroby, čím sa predlžuje dodacia doba. Klientom odsúhlasený dizajn fotoknihy (výber a usporiadanie fotiek, použité grafiky) nie je možné reklamovať.

Neupravené zábery

Fotograf neposkytuje žiaden surový, neupravený materiál. V prípade, že fotenie prebiehalo dobre a je možné odovzdať výrazne viac záberov ako je v balíčku, fotograf o tomto informuje klienta pri nahľadovej galérií. V tomto prípade je možné k základnému balíčku prikúpiť aj zábery, ktoré klient vidí v náhľadovej galérií (bez vodoznaku a v pôvodnom rozlíšení). Túto možnosť si však nie je možné nárokovať. Cenu za takúto službu navyše definuje fotograf v závislosti od rozsahu balíčka, dĺžky a náročnosti fotenia a uvádza ju pri náľadovej galérií. Klient túto službu môže alebo nemusí využiť. Jednotlivo sa "neupravene" zábery neposkytujú v žiadnom prípade.

ODOVZDANIE hotovej zákazky

Hotová zákazka sa skladá z elektronicky zalasných fotiek v pôvodnom rozlíšení fotoaparátu. Elektronicky sú fotografie zasielané obvykle službou -wetransfer - , ktorá umožňuje bezpečné ukladanie klientskych fotografii. Po nahratí fotografií služba odosiela na klientov email správu o možnosti downloadu hotových fotiek, spolu s linkom. Fotografie je možné zasielať aj cez obdobné služby, ktoré sa na trhu ponúkajú (napr. úschovňa...). Zábery zasielané elektronicky sú súčasne aj vytlačené, obvykle vo farebnej variante. Vytlačené fotografie sú zabelené v  balení. Hotovú zákazku je možné prevziať osobne v ateliéri – po DOHODE obvykle v pracovných dňoch medzi 8,00 – 13:00, alebo u fotografa na adrese bydliska vo večerných hodinách. Prevzatie fotiek je potrebné si dohodnúť vždy vopred a na konkrétny čas.


Ak si klient priplatil za všetky zábery z fotenia v úprave ako ich vidí v náhľadovej galérií, tieto sú posielané iba elektronicky rovnakou službou ako vybraté finálne zábery.

Fotografie  je možné jej zaslanie poštou (za príplatok 5,- EUR k zákazke). Balíček je odoslaný doporučene na adresu, ktorú zaslal klient v objednávkovom emaily. Zaslanie poštou však nespadá do doby spracovnia zákazky. Balíčky odosiela fotograf podľa aktuálnej vyťaženosti, obvykle 1x do týždňa.

Nespokojnosť s vlasným vzhľadom a s umeleckým podaním, farebnosťou a celkovým fotografickým autorským štýlom fotografa nie je a nemôže byť predmetom reklamácie.

RETUŠE a ROZSAH ÚPRAV

Na vybraných záberoch od klienta fotograf vykonáva tieto úpravy: orez, vyváženie bielej, vyváženie ostatných farieb, úprava expozície, kontrast, jas, subjektívne kolorovanie, úrava technickej kvality (doostrenie, odstránenie šumu, odstránenie skreslenia objektívu., a to podľa vlastného uváženia. Ide o základné úpravy (tieto úpravy už môžu byť uskutočnené na fotkách v náhľadovej galérií).


Výsledné podanie fotografií, ich farebnosť, kompozícia je vždy súčasťou rukopisu klienta a nie je možné ju reklamovať. Rukopis a formu a úroveň úprav si klient vie pozrieť vopred v porfóliu fotografa. Aktuálne fotografie sú k dispozicií na instagramov profile - FOTOLIENKA, dalšie fotografie je možné pozrieť na fb stranke FOTOLIENKA a na webe.

Ďalej je na vybraných záberoch vykonávaná retuš v rozsahu: - bežných kozmetických vád pleti, ktoré patria do skupiny momentálnych vád – vyrážky, škrábance, drobné odreniny, modriny. Rovnako zjemnenie (nie úplne odstránenie) vrások a prípadných kruhov pod očami. Pri novorodeniatkach je možné čiastočne odstrániť novorodenecké šupinky na tvári.

Rozsah ich odstránenia je vždy na zvážení fotografa. 

Do základnej retuše a teda nie je vykonávané v rámci ceny za balík a úpravu fotky je:

  • Odstránenie tetovačiek u detí
  • Odstránenie novorodeneckého nápisu na chrbátiku bábätiek
  • Odstránenie otlačenia od bielizne (pri tehotenských fotenia)
  • Úprava proporcií postavy (zoštíhlenie, pridanie úsmevu, otváranie očí)
  • Náročná retuš pri úprave vlasov, odstránení vrások, veľmi rozsiahlych kožných vád, bielenie zubov, zmena farby rúžu
  • Odstránenie nejakých vád na oblečení, vrátane častí odevu alebo doplnkov, ktoré si klient na fotografii nepraje (vyžehlenie košiel, odstránenie gumičiek alebo hodiniek na rukách, zmena farby oblečenia, odstraňovanie nápisov na oblečení...) Tieto retuše je možné vykonať po dohode s fotografom za prípatok, ktorý podľa náročnosti určí fotograf
  • Úrava a výmena pozadia v zmysle – zmena farby, prirobenie artefaktov a rekvizít nie je možná.

ARCHIVÁCIA fotografií

Všetky neupravené fotografie (RAW formáty fotograf archivuje do doby odovzdania zákazky, potom dáta odstraňuje v súlade s tzv. GDPR). Dlhšie archivuje iba kópiu odovzdaných zákazok (format .jpg), teda kópiu zaslaného elektornického obsahu – a to po dobu 1 roka. V prípade, ak klient požaduje znovuzaslanie poslaného elektornického obsahu, je to možné opätovne, ako nový link cez wetrasfer, avšak táto služba je spoplatnená sumou 12,- EUR. Link na fotografie je platný vždy iba 7 dní.

Súhlas so zverejnením fotografií

Všetky zverejnené fotografie v portfóliu fotografa sú so súhlasom dotknutých osôb. Tento súhlas môže byť ústny alebo písomný a je možné ho kedykoľvek odvolať. V prípade, že si klient svoj súhlas rozmyslí, má právo ho písomne – prostredníctvom mailu, alebo na vyššie uvedenej poštovej adrese odvolať.

VŠETKY Fotografie podielahaju autorskému právu.

Bez súhlasu fotografa ich nie je možné využívať na komerčné účely (na weby, propagáciu vlastných služieb, predávať tretím stranám). Fotografie sú duševným vlasníctvom autora. Fotografované osoby majú možnosť využívať zakúpené fotogrfie výhradne pre svoje osobne NEKOMERČNÉ účely a na osobnú prezentáciu. V prípade potreby komerčného využitia je možné kontaktovať fotografa.

Platnosť: od 1.1.2019